Sayfalar

Duyurular

Dergi Sıklığı

Merhaba,

Dergi sıklığımızın ayda bir olması fakat bizim hâlâ felsefe ve bilim alanlarında yeterince yazara sahip olamayışımız sebebiyle; ayrıca bir sayıdaki yazıların bölümlere dağılımının daha uygun olmasını, yazılarımızın da daha kaliteli ve kontrol edilmiş olmasını istememiz sebebiyle sayı sıklığımızı iki ayda bire düşürdük. Bu kararla beraber YouTube üzerinden sesimizi daha verimli duyurmaya da çalışacağız. Bize destek olduğunuz için teşekkürler.

Saygılarımla,
İbrahim Durmuş

09.05.2021
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okur İçerikleri Yarışması

Merhaba,

Yaptığımız görüşmelerden sonra her sayıda geçerli dergide yayımlanma ödüllü içerik yarışması düzenlemeye karar verdik. Bu sayede hem aynı olan yazarlar dışında farklı liselilerden de içerik alarak derginin ortalama görüş çizgisini genişletiyoruz hem de yazarlığa teşvikte bulunuyoruz. Her sayıda üç bölümden en fazla birer tane olmak üzere okur içeriği paylaşacağız. Bu içerikler, diğer içeriklerle karşılaştırılıp aralarında en iyi bulduklarımıza göre seçilecek. Kendi özgün içerikleriniz dışında bizim içeriklerimize eleştirel bir yazı hazırlamanız diğer yazı konularına nazaran çok daha iyi olacaktır. Bunu da karşılaştırma yaparken mutlaka göz önüne alacağız. Siz de eğer dergide içeriğiniz yayımlansın istiyorsanız mail adresimize yarışmaya katıldığınıza dair "Febisa dergisinin yarışma kurallarını okudum ve kabul ediyorum." cümlesini ve yazınızı gönderebilirsiniz. Kurallar aşağıda mevcuttur.

Kurallar

- Başvuracak kişi liseli olmak zorundadır. Başvurduğu gönderide hangi okulda bulunduğunu belirtmelidir.

- Gönderilecek içerik öykü, deneme veya makale ise en az 300 kelime sınırına uymak zorundadır. 

- Gönderilecek içeriğin özgünlüğüne dikkat edilmelidir. Özgün olmayan içeriğin yapılacak karşılaştırmada elenme olasılığı yüksektir.

- Başvuracak kişi yarışmayı kazanırsa ve içeriği yayımlanırsa o içeriğin kaldırılmayacağını kabul etmelidir. İçeriğin haklarını verdiğini de kabul etmelidir.

- İçeriği kimsenin sözüyle zorla hazırlamamalısınız.

- İçerik üzerinden doğabilecek her türlü sorumluluğu kabul etmelisiniz.

Saygılarımla,
İbrahim Durmuş

17.10.2020
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dergicilik ve Başka Platformlar

Merhaba,

Projemize dergi üzerinden başlamamıza rağmen daha sonra yaptığımız görüşmelerden sonra dergiciliğin biraz eskide kaldığını ve internetten dergi okumanın fiziksel dergi okumaya göre daha dezavantajlı olduğunu düşündük. Bundan dolayı yazılarımızı hem blog şeklinde hem de dergi şeklinde yayımlamaya karar verdik. Medium platformunun bunun için uygun olması nedeniyle orayı tercih ettik. Oraya hem dergi yazılarını geçireceğiz hem de dergi için uygun olmayabilecek şekilde olan veya fazla kısa olan yazıları paylaşacağız. Medium'un bir diğer güzel özelliği de mobil cihazlarda uygulamasının bulunması. Bu sayede yazılarımızı daha kolaylıkla okuyabileceksiniz. Sizlerden yorum olarak geri dönüş alabilmek bizi geliştirmesinin yanında mutluluk verici olacaktır. Lütfen yorumunuzu eksik etmeyin. Topluluğumuzun linkini yazının en sonuna bıraktım. Bize destek olduğunuz için teşekkürler. İyi günler dilerim.

Saygılarımla,
İbrahim Durmuş


15.09.2020