Sayfalar

Yazarlık Başvurusu

Yazar Olmak İsteyenlerin Uyması, Bilmesi Gereken Kurallar

- Başvuracak kişi her şeyden önce yazı yazmak için istekli olmalıdır ve yaptığı işi sevmelidir.

- En düşük yaş grubu olarak 9. sınıf öğrencisi, en fazla 12. sınıf öğrencisi olmanız gerekmektedir. Yeni nesil hakkında bilgi sahibi olabilmek için "liseli" düşüncelere ihtiyacımız var. Bundan dolayı yalnız bu aralıktaki yaş grubundan yazar almaktayız. 

- Başvuracak kişinin herhangi bir -amatörce olsun olmasın- yazı yazma girişimi bulunmak zorundadır. Bu ''amatörce'' kısmını açacak olursak: Öğretmeninizin yaptırdığı şiir, hikaye ya da deneme çalışmaları bu bölüme girmektedir. 

- Başvuracak kişi başvuru için yazacağı deneme yazısında özgünlüğe oldukça dikkat etmelidir. Yazar olduktan sonra da devam etmelidir. Çünkü bu dergide öne çıkacak olan bizlerin -dönemin gençlerinin- bakış açısıdır. 

- Başvuracak kişi eğer yazar olarak kabul edilirse ve yazar olursa ürettiği tüm içeriklerin Febisa Dergisi tarafından sahiplenilmesine izin verecektir. Bunu kabul etmek, içeriklerinin silinmesini istese dahi silinmeyeceğine izin vermektir (derginin çıkan sayısından kaldırılmayacak). İçeriğin kaldırılma hakkı da Febisa'da kalacaktır. (Eğer ki ayrılmak isterseniz ayrılabilirsiniz ancak ürettiğiniz içerikleri derginin çıkan sayılarından silmemizi, bunu kabul ettiğiniz için isteyemez ve bu hak talebinde bulunamazsınız.)

- Dergi üç bölümden oluşuyor: felsefe, bilim ve sanat. Yazar olduktan sonra, seçildiğiniz bölümden uzaklaşmamaya özen göstermelisiniz. 

- Yazdığınız yazı önce bölüm başkanı tarafından daha sonra editör tarafından değerlendirilecektir. Editör imla hatalarını direkt olarak düzeltecektir. Eğer yazıda anlam bozukluğu varsa editör sorun olan cümleleri size söyleyecek ve değiştirmenizi isteyecektir. Bölüm başkanı bölümünüzle alakalı bir yazı yazıp yazmadığınızı değerlendirecektir. Eğer bölümünüzden uzak bir yazı yazdığınız veya yeterince kaliteli yazı yazmadığınız söylenirse saygı duymak zorundasınız. Bu karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz ettiğinizde, bölümünüzde bulunan diğer üyelerle beraber mini bir seçim yapılır ve oy birliğine göre yazınız tekrardan değerlendirilir (yayımlanır ya da yayımlanmaz). Bölümünüzden uzak olan yazıyı kimseye haber vermeden yazarsanız oylama yapılmadan yayımlamama hakkına saygı duymak zorunda kalırsınız.

- Bu topluluk hiçbir dünya görüşüne, insana, siyasi fikre veya kuruluşa bağlı değildir ve özgür bir şekilde içerik üretir. Tamamen bağımsız bir şekilde işleyen ve liseli kitleye sahip olan tarafsız bir platformdur. Dergi, yabancı bir kaynaktan söz alıp yazılarında zorla görüş belirtmez. Ancak kimsenin sözüyle hareket etmememiz, yazdığımız yazılarda görüşümüzün olmayacağı anlamına da gelmez. Dergi zaten "liselilerin" görüşlerini ön plana çıkarmak için vardır. Bundan dolayı yazarlar yazdıklarında subjektif davranabilirler. Bilim bölümü dışında yazar olmak için başvuracaksanız görüşünüzün olmadığı yazılar (tamamı bilgi ve alıntılarla dolu) yazmayacağınızı kabul etmelisiniz. Görüşünüzün herhangi bir yabancı kişinin sözüyle zorla oluşmayacağını bilmelisiniz.

- Yazar olarak kabul edilen kişi düzgün bir mazeret sunmadan üst üste iki sayı için içerik üretmezse aktif yazarlıktan atılır. Bu kural yalnız yazılı olarak içerik üreten kişiler içindir. Resimci veya fotoğrafçı insanlar için geçerli değildir. 

- Yazarlar derginin gelişmesi için yeni kural önerilerinde bulunabilirler. Ancak sunacağınız kural önerisinin öncekilerle çelişmeyeceğini bilmelisiniz. Öneri önceden belirlenmiş kurallarla çelişiyorsa grup oylamasına sunulmadan reddedilir. 

- Ayda bir toplantı yapılmaktadır. İki toplantıya üst üste düzgün mazeretsiz gelmeyen aktif yazarlıktan atılır. 

Bu iş tamamen gönüllülük esasıyla devam etmektedir. Bundan dolayı bizden maddi kazanç beklememelisiniz.

- Yazılanlardan yazarları sorumludur. Yazacağınız yazı ya da yazılardan doğabilecek her türlü olay veya durumun sorumluluğunu üstlendiğinizi kabul etmelisiniz.

- Şiir yazarı olmak için başvuranlar dışında her yazar yazacağı tüm yazılarda en az 300 kelime bulundurmak zorundadır (deneme, makale, öykü). 


Yazarlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

- Yazar olmak için aşağıda yer alan e-posta adresimize başvurabilirsiniz.Başvuruda Neler Bulunmalı?

- Yazacağınız başvuruda en az 300 kelimeden oluşan yazdığınız örnek bir yazı bulunmalıdır. Bu yazının konusu hangi bölümde yazar olmak istediğinize göre olmalıdır. Eğer resim, fotoğraf, şiir veya öykü üreticisi olarak yazar olmak istiyorsanız, bize örnek olarak resim, fotoğraf, şiir veya öykü yollamalısınız. Şiir yazarları en az 300 kelime kuralına uymak zorunda değildir. Onun dışındaki her yazar en az 300 kelime kuralına uymalıdır. 

- Eğer birden fazla alanda içerik üreticisi olmak istiyorsanız başvuruda bulunacak örnek içeriği de ona göre artırmalısınız.

- Tüm kuralları okuduğunuza ve kabul ettiğinize dair "Febisa dergisine ait tüm kuralları okudum ve kabul ediyorum." cümlesi.

- Hakkınızda bize önemli gelebilecek olduğunu düşündüğünüz bilgileri belirten kısa (70 kelime en fazla) bir özgeçmiş. (Nerede okuyorsanız veya neden başvurduysanız vb.)

- Bilim, sanat ve felsefe dallarından hangisiyle daha çok ilgilendiğiniz ve varsa katıldığınız projeler, vizyonunuz.

- Herhangi birisinin sizinle (Yazarlarımız sayfasından) iletişime geçebilmesi için izin verdiğiniz 
e-posta adresiniz.